ČEZ a.s.

ČVUT vyzkouší rozvoz obědů elektromobilem od ČEZ ESCO

Praha, 24. července – Vozový park Českého vysokého učení technického doplnil elektromobil Nissan eNV200. Univerzita vůz využije k rozvozu obědů pro svou menzu na pražském Strahově. Zápůjčku zrealizoval projekt Elektromobilita ČEZ, jehož cílem je podpora rozvoje tohoto způsobu dopravy v České republice.

„Nasazení elektromobilu v městském provozu považujeme vedle nesporného ekologického přínosu také za ekonomicky zajímavé. Dodávková úprava vozu nám umožňuje otestovat jeho jízdní vlastnosti při standardní rozvážce a vyzkoušet elektromobil v různých klimatických podmínkách roku. Pokud by testování vozidla prokázalo ekonomické úspory, zvážili bychom pro tyto a podobné účely nahrazení současného vozidla se spalovacím motorem právě elektromobilem,“ uvedl ředitel Správy účelových zařízení ČVUT Jiří Boháček.

 

„Jsme rádi, že naším partnerem, s nímž na zapůjčení elektromobilu spolupracujeme, je právě ČVUT. Jako symbol vysoce kvalitního technického vzdělávání se při propagaci využívání elektrických vozů stane příkladem dalším subjektům z oblasti školství,“ uvedl ředitel úseku produkty a trhy ČEZ ESCO, Petr Štulc. Nissan eNV200 s pohonem předních kol charakterizuje výkon 80kW, kapacita baterií 24 kWh, dojezd na jedno dobití 163 km a zrychlení z 0 na 100 km/hod za 14 vteřin.

V České republice je momentálně registrováno už téměř 1500 elektromobilů.Za celý rok 2016 seregistrovalo 271 nových elektromobilů, v letošním 1. pololetí zatím 198 vozů na elektrický pohon. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i u nás se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. V horizontu několika let se očekávají roční přírůstky nově registrovaných elektromobilů v řádu tisíců.

Skupina ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v ČR.Vedle 27 rychlodobíjecích stanic je řidičům slouží i více než 40 tzv. stanic normálního dobíjení. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Partnery projektu Elektromobilita ČEZ jsou subjekty z řad ministerstev, krajů, obcí, národních parků, automobilek, obchodních center a dalších komerčních subjektů.

Skupina ČEZ je aktivní také v oblasti elektromobilityve veřejné dopravě.Podporuje např.provoz dvojiceelektrobusů jezdících už více než rok mezi stanicí metra Budějovická a BB Centrem na Brumlovce. Za tuto dobu ujely 60 tisíc kilometrů a svezlo se s nimi více než tři čtvrtě milionu pasažérů.

O ČEZ ESCO:

ČEZ ESCO (Energy Service Company) komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí, zajišťuje dodávky komodit, energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny, outsourcing provozu zákazníkových elektrických zařízení nebo výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Do ČEZ ESCO patří firmy AZ KLIMA, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, ENESA a EVČ.

O výhodách elektromobility:

  • Nízké provozní náklady
  • Nízkoemisní způsob dopravy
  • Nízké hlukové emise
  • Téměř nulové provozní a servisní náklady
  • Možnost parkování na modrých zónách v Praze (v přípravě i pro vjezd do center dalších měst ČR)
  • Možnost dobíjení elektromobilu v jakékoliv energetické síti

Martin Schreier, mluvčí Skupiny ČEZ pro obnovitelné zdroje